Google Adwords

google-adwords-nedir

Google Adwords Nedir?

Google adwords web sitelerin reklamı fırmaların ürün ve hizmetlerini tüm dünyaya veya istedikleri bölgelere tanıtmak için pazarlama hizmeti sunan google ın reklam platformudur. Bu platform ile googlede üst sıralarda bulunabilir ve müşterilerin sizi daha hızlı bulmasını sağlayan ücretli reklam platformudur.

Google Adwords TBM Nedir?

Yukarda google adwords reklam platformunun ücretli olduğundan bahsetmiştik. Peki bu tbm nedir. TBM tıklama başı maliyet anlamına gelmektedir. Web sitenize giriş yapan kişiler için sizden kesilen ister manuel isterseniz otomatik olarak seçebileceğiniz tıklama başı kesilen ücrete tbm denmektedir. Google adwords te ayarlamanız gereken en önemli ücretler günlük maliyet ve tbm seçenekleridir. Günlük maliyet adından da anlaşılacağı üzere günlük en fazla kampanyanızın ne kadar harcayacağınızı belirleyebileceğiniz işlemdir. Tıklama başı maliyette anahtar kelimelerinizin veya genel olarak ne kadar tıklama başı maliyet verebileceğinizi ayarlayabileceğiniz bölümdür.

Google Adwords Eşleme Türleri

Google adwords te anahtar kelimelerinizi girerken yapmanız gereken ayarlar bulunmaktadır. Bunlardan şimdi kısaca bahsedeceğiz.

Geniş eşleme :

Anahtar kelimelerinizi içeren veya anahtar kelimelerinize yakın kelimelerin aratıldığında reklamınızın gösterildiği eşleme türüdür. Geniş eşlemenin faydası olduğu gibi zararıda bulunmaktadır. Zararları ne diye soracak olursak arama kelimelerine yakın olsa dahi alakasız kelimelerde sitenizin çıkması, haddinde fazla gösterim ve tıklama alarak daha fazla ücret harcamanız gibi bir çok dezavantajıda bulunmaktadır.

Sıralı Eşleme :

Anahtar kelimelerinize yakın veya anahtar kelimelerinizin arama motorlarında yazılırken kelimenin başta sonda yazılmasını anlayarak reklamınızın gösterilmesini sağlayan eşleme türüdür. Eğerki bir ürünün birden fazla seçeneği varsa ve bunu anahtar kelimenizin ideal bölümünü yazarak bulmalarını istiyorsanız yapmanız gereken eşleme türüdür. Örnek verecek olursak bir ayakkabı satıcısı olduğununuzu düşünelim. Siz ayakkabının her renginden veya bir çok markesından satıyorsanız. anahtar kelimeniz sıralı eşlemede ayakkabı ise arama motoruna kırmızı ayakkabı yazılmasında dahi sizin reklamınız çıkacaktır. Sıralı eşleme yamak istiyorsanız "ayakkabı" yazmanız yeterli olacaktır.

Tam eşleme :

Anahtar kelimenizin tamamını veya birkaç harfinin yanlış yazılması gibi durumlarda reklamınızın gösterildiği eşleme türüdür. bu eşleme türünü yapmak isteyenler için [ Kadın Ayakkabıları] yazdığınızda sadece bu anahtar kelime arandığında reklamınız çıkacaktır. Bu eşleme türünün faydası gereksiz tıklama almazsınız fazla tıklama başı maliyet ödemediğiniz için reklama harcadığınız paranın gereksiz harcamasını önlersiniz.

Negatif Kelimeler :

Bu özellik anahtar kelimelerde gösterilmek istenmeyen kelimelerin önlenmesini sağlayan bir özelliktir. Örnek : Siz ayakkabı satıyorsunuz ve elinizde kırmızı ayakkabı harici her renk bulunmakta siz kırmızı rengini negatif yaparsanız reklamınızın kırmızı ayakkabı haricinde arama yapan müşterilerinize gözüktüğünü göreceksiniz.

Google Ads kurulumu hakkında bilgi ve daha fazla içerikleri blog sayfanızda paylaşacağız.